”Vid stadsfullmäktiges sammanträde i går väckte arkitekt C.F. Ebeling motion om anordnande af en fångdamm tvärs öfver Vallgrafven i närheten af slussen för utrönande af det inflytande Fattighusåns igenfyllande skulle utöfva.

Motionären framhåller att stadsplaneberedningen för sydöstra stadsdelarne tänkte sig nuvarande Fattighuskanalen icke blott flyttad 8 meter i sydlig riktning utan äfven vidgad till en större bredd än den nuvarande. Fem broar äro afsedda att leda trafiken öfver kanalen och af dessa måste åtminstone den ena gifvas en mera monumental prägel. Cirka 2,000 löpande meter kajer måste anläggas och omfattande schaktnings- och muddringsarbeten värkställas, hvilka säkert gå till en och en half million kronor, utom det att man inkräktar på ett område, som lämpar sig för bebyggande.

Motionären finner emellertid ej dessa arrangemang lämpliga. Fattighuskanalen, som byggdes någon gång på 1600-talet har antagligen tillkommit dels för att förse staden inom fästningsvallarne med vatten för hushållsbehof, dels för godstrafiken från stadens inre hamn och kanaler till platser vid Mölndalsån och dels för att använda dess vatten till drifkraft inom staden.

För dessa ändamål kan den nu ej gärna komma i fråga. Skall slussen förläggas till Mölndalsån vore det väl riktigast att låta trafiken på densamma gå direkt till älfven genom gullbergsån och då vore Fattighusån öfverflödig. Påståendet att vi behöfva Fattighuskanalen för att med dess vatten hålla Vallgrafven och kanalerna i rörelse, så att ej sanitära olägenheter uppstå, har vi småningom antagit karaktären af ett axiom, hvars riktighet ingen tyckes betvifla. Men alla veta att vattnet från Mölndalsån är af allt annat än ren beskaffenhet. Man kan också tidtals få se Stora Hamnkanalen färgad alldeles svart af vatten från nämda håll, under det att Östra Hamnkanalen samtidigt företer ett relativt rent utseende. Vi använda tydligen ett särdeles dåligt vatten för att sätta det betydligt bättre vattnet i våra kanaler i rörelse Så länge vattnet är i stark rörelse hindras orenligheter att sjunka till botten, men släppes samma vatten i ett större, lugnare vattendrag, tjänstgör detta senare som klarningsbassäng och alla partiklar, tyngre än vatten, sjunka till botten.

Motionären kommer till det resultat att Fattighuskanalen har en stor andel i den mängd mudder, som årligen tagas ur våra kanalaler och borde därför om möjligt så fort ske kan utplånas från Göteborgs karta i stället för att gifvas en dyrbar och elegant utstyrsel, som den ingalunda förtjänar,.

Vid byggandet af Kungsportsbron var Vallgrafven totalt afstängd från medio af augusti ena året till början af september det andra och det oaktadt märktes inga olägenheter i Vallgrafsvattnet väster om fördämningen. Detta tyder på att vi för vattenomsättningen mycket väl kunna afvara Fattighusån och tryggt lita på de andra krafter som åtagit sig detta arbete.

Utom olika vindar och af dessa förorsakad vattenståndsskillnad ha vi dagligen återkommande ebb och flod i våra kanaler med en skillnad af 40 cm. om dygnet, hvilket torde representera 1/7 eller 1/8 af hela den i kanalen och Vallgrafven inrymda vattenmassan. Saken kan, enligt motionärens mening, lämpligast undersökas så att Vallgrafven en längre tid afstänges från allt inflytande från Fattighuskanalen och att under afstängningstiden undersökningar göras rörande vattnets beskaffenhet. Själfklart är att muddring bör värkställas i Vallgrafven sedan afstängning skett.

På grund af hvad han anfört föreslår motionären att stadsfullmäktige måtte besluta att snarast möjligt uppföra en provisorisk fångdamm tvärs öfver Vallgrafven mellan Stora Nygatan och Trädgårdsföreningens område samt så nära slussen som möjligt för att på så sätt skaffa sig visshet om hvilket inflytande fFattighusåns igenfyllande skulle utöfva på vattnets beskaffenhet i Vallgrafven och kanalerna.

Motionären föreslog motionens remitterande till drätselkammaren efter hälsovårdsnämndens och hamnstyrelsens hörande. På hr Hedgrens förslag bordlade emellertid stadsfullmäktige den.” (Ur: Göteborgs-Posten 14 april 1905)

Bilden i sidhuvudet visar Fattighusån österut, hämtad från Göteborgs stadsmuseum, Carlotta.