Ångaren Morsö, som avgick från Göteborg i lördags morse med England som destinationsort, anlöpte i lördags afton Skagen och begärde polisens hjälp, enär man vid resan över Kattegatt funnit en passagerare, som dolt sig i fartygets kolboxar.
Han kom upp då ångaren befann sig i öppen sjö och var då alldeles förbi av köld och svält. Vid ankomsten till Skagen tog polisen hand om honom och han sitter nu följaktligen i dess arrest.
Han uppger sig vara från Uleåborg samt påstå sig heta Jullu Kunen. Han säger sig vara sjöman och att han seglat i många år, men av de papper man funnit på honom framgår emellertid, att han uppehållit sig i Sverige en lång tid. Han gör absolut icke intrycket av att vara sjöman, och man antager här, att han är bolsjevik och på väg till England i propagandasyfte. Man har dock ännu icke hållit förhör med honom och ännu har intet framkommit som bestyrker denna förmodan.” (Ur: Göteborgs-Posten 27 januari 1919)
Bilden i sidhuvudet visar en Sovjetisk belöningsfana, hämtad från Digitalt museum.