”Den av Göteborgs med omnejd kaninavelsförening anordnade utställningen öppnas som förut nämnts i morgon. Djuren ha nu börjat anlända, och den omfattande utställningen ordnas under dagens lopp. I morgon bittida sammanträda så prisdomarna, fabrikör Christoffersen, Hälsingborg, fil. Kand. Joel Hagström, Lund, hr Magnusson, Hälsingborg, samt hr C.B. Cederholm, och börja sitt arbete. Detta blir givetvis i hög grad ansträngande, då det gäller att före utställningens öppnande för allmänheten på eftermiddagen genomgå och värdesätta bortåt 500 kaniner.
Kaninavelsföreningen har berett en del av sina medlemmar tillfälle att mera ingående följa prisbedömningsarbetet. Avsikten är nämligen att genom att låta dessa medlemmar gå som elever hos prisdomarna uppamma en grupp, som sedan är kvalificerad att på egen hand sköta prisbedömningen vid kommande utställningar såväl i Göteborg som å andra platser inom föreningens verksamhetsområde.
Sedan prisdomarna avslutat sitt arbete, öppnas utställningen kl. 4 e.m. av föreningens ordförande, kamrer C.A. Nordin, och är sedan tillgänglig för allmänheten till kl. 8 på aftonen.
På lördag och söndag hålles utställningen öppen kl. 9 f.m.–8 e.m. Klockan 5 på lördag äger prisutdelningen rum. Omedelbart efter prisutdelningen håller en av domarna, den kände kaninexperten kand. Hagström, ett kortare föredrag om kaninskötsel. Vid detta tillfälle utföres även musik. Senare på aftonen planeras gemensam supé för föreningsmedlemmar och övriga intresserade, som önska däri deltaga.
Den i samband med utställningen anordnade tombolan har, utom det att vinstmöjligheterna äro särdeles goda, den förtjänsten, att vinsterna äro av synnerligen stort värde. De utgöras nämligen till god del av avelsdjur. Bland de högsta vinsterna har man exempelvis rasdjur till ett värde av 75 kr. pr styck. Bland vinsterna märkas vidare burar och redskap för kaninuppfödare, litteratur o. dyl. Tombolas öppnande försiggår samtidigt med själva utställningen på fredag kl. 4. Den pågår sedan till dess lotterna blivit slutsålda.
Av alla tecken att döma torde årets utställning komma att bli av betydligt större intresse för allmänheten än fjolårets. Dels ha ju foderförhållandena under de senare månaderna förbättrats, så att djuren äro i fullgod kondition, och dels är antalet utställda raser i år mycket större än i fjol. Som vi redan förut nämnt, finnas åtskilliga raser utställda, som icke vid något föregående tillfälle varit representerade, vare sig på utställning i Göteborg eller hos kaninuppfödare. Så har det t.ex. just i dagarna lyckats hr Folke Jonsson att från Holland anskaffa ett par exemplar av den Holländska kaninen, och vidare förekomma den Ryska kaninen, Havannakaninen m.fl.
Ju mera arbetet med kaninuppfödningen utvecklas, desto tydligare visar det sig, att uppfödarna måste specialisera sig på vissa raser och ej syssla med alltför många. Varje ras har nämligen sina särskilda egenskaper, till vilka hänsyn måste tagas vid skötseln. Genom specialiseringen kan uppfödaren sålunda arbeta med större uppmärksamhet och säkerhet och uppnå ett så gott resultat som möjligt.
F.n. är intresset för silverkanin särdeles stort. Man har i Skåne sedan förra året en speciell silverklubb, och meningen är att även inom Göteborgsföreningens verksamhetsområde samla intresset kring vissa speciella raser. För detta ändamål komma anmälningar att upptagas till silverklubben av hr Hjalmar Lundberg. Hr Lundberg är för övrigt liksom förra året utställningens kommissarie och har med största energi och intresse ägnat sig åt utställningen ordnande.
Nu må man endast hoppas, att den stora allmänheten skall omfatta utställningen med samma intresse som utställare och funktionärer. Vi våga också förutspå, att så kommer att bli förhållandet. Kaninaveln har under kristiden visat sig vara en mycket värdefull och lönande näringsgren, som helt visst har förutsättningar att även under normala tider, vilka vi nu hoppas skola komma, lämnar sina utövare ett synnerligen gott utbyte.” (Ur: Göteborgs Handels- och Sjöfartstidning 10 april 1919)
Bilden i sidhuvudet visar Ridhuset vid Södra vägen, omkring år 1910, hämtad från Göteborgs stadsmuseum, Carlotta.