”Det är ett imponerande arbete, som utförts på dessa dagar, då den stora hallen på Heden ombildats från häststall till konserthus. De sista spiltorna, i den västra flygelbyggnaden, höllo i förmiddags på att rivas, och samtidigt slogos de sista pålarna ned i jorden i den stora mitthallen, där bänkar uppsättas för 10,000 åhörare. 300 bänkrader ha formligen vuxit upp ur jorden, 150 på var sida med en gång i mitten. Den stora sångarestraden är också färdig. I hela hallens bredd resa sig 40 trappsteg upp mot den östra väggen, och här skola de 6,500 sångarne stå. Ståplatser äro beräknade för 4,000 åhörare bakerst i salen, och för lika många till vid behov i den östra flygeln, till höger om sångarna. Inalles beräknas hallen kunna rymma 24,500 personer.

Det som nu återstår, är egentligen dekorationerna. Över estraden blir en stor flaggdeporation i form av en uppbruten ridå. Här komma också att placeras två lampor om 10,000 ljus vardera. På fondväggen blir en liknande dekoration, med följande text: ’Svenska sång, lyft dig högt på starka vingar’.

Mitt i salen placeras en stor lampa, med en skärm av svenska flaggor. Runt omkring uppsättas fyra bågar med signalflaggor. Vid varje pelare uppställas björkar. Lamporna i salen ha en samlad ljusstyrka om 46,000 ljus.

För dem, som undra hur dessa människomassor skola komma ut i händelse av panik kan upplysas, att salen har 28 utgångar. Tvärs över de öppningar som redan finnas sättas tvärslåar på en höjd av 3 m. Öppningen ovanför dessa täckas med duk, medan draperier uppsättas vid själva ingångarna.

Hasselblads ballong kommer att släppas upp på planen utanför hallen, försedd med inskriptionen: ’Sångarhall’. Det blir en god reklam.” (Ur: Göteborgs Handels- och Sjöfartstidning 28 juni 1923)

Bilden i sidhuvudet är hämtad från Göteborgs stadsmuseum, Carlotta: Hallbyggnaden under lantbruksutställningen.