”Göteborg åtnjuter som bekant stadgat anseende som en sommargrönskans stad mer än de flesta och icke minst de många främlingar, som i sommar avlagt besök härstädes, ha uttalat sig i beundrande ordalag om våra vackra parker och planteringar. Vid de under de senaste åren tillkomna nya stadsdelarna har man ägnat särskild uppmärksamhet åt grönskans betydelse för uppnående av en vacker stadsbild och resultaten ha, som man lätt kan övertyga sig om, blivit synnerligen goda. När en gång Kungsladugårdsområdet t.ex. blir fullt färdigbyggt kommer Göteborg att uppvisa ett vackert prov på vad man med lite omtanke och intresse för det estetiskt tilltalande kunnat göra av en stadsdel, där kostnadsfrågan vid bebyggandet spelat en ännu större roll än vanligt. Stadsdelen ifråga kommer att visa att man även under kristider på bostadsmarknaden kan bygga vackert.
Trots det att stadens myndigheter i år i så hög grad varit sysselsatta med alla arbeten i samband med utställningen, har man därför inte försummat att tänka på den utsmyckning av Göteborg, vilken inte är avsedd blot för en kort sommar utan för all framtid. Enligt vad Handelstidningen under ett samtal med stadsträdgårdsmästare Wahman erfarit har man nämligen inte legat på latsidan i fråga om nyplanteringar i sommar. Trädplanteringar och gräsmattor ha i ordninggjorts på en hel del olika ställen inom staden och överraskande stort är det antal lekplatser, som antingen blivit färdiga under sommaren eller äro under arbete.
De med träd nyplanterade gatorna äro Fridhems-, Maria-, Bagaregårds- och Stockholmsgatorna samt Första Långgatan på vilken även gräsmattor utlagts.
Runt den utlagda lekplanen på Karl Johans torg har planterats träd på gräsmattor samt häckar, som skola stå som skydd. Även på berget mitt emot karl Johans kyrka iordningsställdes en lekplan, som skall planteras med träd och buskar. Denna blir emellertid icke färdig förrän framåt vårsidan, först skola nämligen murar och trappor uppföras runt bergets sidor för at jorden uppe på toppen skall hållas kvar.
Ute på Kungsladugård har ännu en liten lekplats iordninggjorts vid Silverkällegatan, och vid Västra begravningsplatsen har man pyntat upp med gräsplaner och en del rosgrupper, som vackert bryta av mot omgivningen. Apropo rosor klagade hr Wahman över att det myckna regnandet under sommaren skadat de finare gruppväxterna. Rosorna inne i staden hade ej alls varit så vackra som önskvärt vore. Däremot hade grupperna ute vid Västra begravningsplatsen varit förstklassiga.
I Lorensbergsområdet har en liten vacker plantering med alpväxter iordningställts framför hr Axel Carlanders villa, och på de stora släntorna omkring Handelsinstitutet har såtts gräs och planterats träd.
Ute i Änggården har ännu en lekplats anordnats och Frölundagatan har försetts med en lång, vacker gräsmatta, som delar gatan i två körbanor. På Kvillebäckstorget har en liten trevlig lekplats anordnats med gräsmattor och buskar, som befolkningen omhuldar och aktar med nästan rörande tacksamhet. För övrigt påpekade hr Wahman, att stadens innevånare på senaste åren betydligt förbättrats med avseende på uppskattningens och vården av planteringar och gräsmattor.
Uppe på Kapellplatsen är som bekant en stor lekplats under fullbordande. För tillfället håller man på att fylla i jord mellan staketet och trottoaren och sedan komma träd och buskar att planteras.
Det stora området mellan Katrinelund och norra Burgårdens bostadspaviljonger håller på att omdanas till en stor folkpark, som göteborgarna komma att få nästan gratis. I Katrinelundsparken finns nämligen en mängd stora träd och ett helt gammalt gångsystem som nu bättras på. Parken är så väl bevuxen att bara några buskar behöva sättas ut här och där.
Viktoriaparken, som stod färdig i våras har blivit mycket omtyckt av innevånarna i kvarteren runt omkring och småttingarna ha tillbragt hela dagarna där. En ny ingång har nyligen upptagits från Karl Gustafsgatan.” (Ur: Göteborgs Handels- och Sjöfartstidning 7 november 1923)
Bilden i sidhuvudet är hämtad från Göteborgs stadsmuseum, Carlotta: Karl Johans torg.