”Senaste veckans vinter och kyla stimulerade i någon mån fiskförsändningarna från Göteborg inåt landet. Men samtidigt ökades också svårigheterna. Det var knappast någon dag i förra veckan, som matvarutåget kom fram i rätt tid till Stockholm. Framförallt lär det vara Hallsbergs station, som vid inträffande stark kyla visar sig i hög grad hinderlig ur trafikteknisk synpunkt.
På senare tid har det också förekommit att fisklastade vagnar gått varma och blivit stående på en eller annan station, vilket förorsakar avsändaren förluster och föranlett en skrivelse från Svenska fiskhandelsförebundet till järnvägsstyrelsen.
I enlighet med de häri framförda önskemålen har personalen vid Göteborgs hamnbana fått order, att omsorgsfullt smörja avgående fiskvagnar samt att undvika användning nyreviderade vagnar till fiskförsändning. Vidare träffades redan i mitten av förra veckan sådana anordningar, att i händelse matvarutåget försenas eller annat mankemang inträffar så skola de i detta tåg inkopplade fiskvagnarne föras vidare i nattsnälltåget.” (Ur: Göteborgs Handels- och Sjöfartstidning 4 december 1923)
Bilden i sidhuvudet är hämtad från Digitalt museum: Östra Centralbanans Järnväg, ÖCJ lok 9 vid Hallsberg.