”Färjenäsborna ha som bekant länge önskat få sina älftrafikförhållanden ordnade på ett något bättre sätt än hittills. I början af innevarande år ingick en för ändamålet vald komité till Ångslupsbolaget med framställning om att det måtte gå platsens önskningar till mötes, men bolaget ansåg sig icke kunna göra detta med mindre än att vederbörande åtoge sig att bära den förlust experimentet skulle medföra för bolaget.
I anledning häraf återuppstod en gammal tanke, nämligen den, att Färjenäsborna själfva skulle taga kommunikationsfrågan om hand genom att insätta egen båt. Härvid yppade sig emellertid ett betänkligt hinder: någon tilläggsplats stod ej att få för den eventuella båten vid »näset».
För att rådgöra om, huru man bäst skulle kunna öfvervinna denna svårighet, mötte i går eftermiddag en del personer i sparkasseföreningens lokal å platsen. Man beslöt härvid att ge en komité i uppdrag att försöka komma med ett antagligt förslag.” (Ur: Göteborgs Handels- och Sjöfartstidning 20 mars 1905)
Bilden i sidhuvudet visar ’Bonnafröjda’ år 1906. Hämtad från Göteborgs stadsmuseum, Carlotta.