”Man brukar i regel få en påstötning i förväg av dem, som ha ett öga på väder och vind, när en storm är i antågande, men denna gång kom ovädret plötsligt utan stormvarning och med en slagkraft, som gjorde överraskningen så mycket större. Redan tidigt i går kväll blåste det hårt och vid midnatt revo stormbygarn i med våldsamt raseri och stritt regn.
Vattnet steg hastigt en meter över medelvatten, och som vanligt blev det översvämning i tullpackhuset och på kajerna vid Magasinskvarteret. I skjulet A. har man byggt in underlag att lägga godset på, men det låg en hel del varor bredvid och på kajen utanför, som säkerligen förstörts. Man bara undra hur länge dessa förhållanden skola fortfara. Nog är det lika angeläget att förhindra översvämningar på kajerna som att lägga ner pengar på stadens förskönande.
I hamnen råkade några pråmar illa ut, två långsides ångaren ’Cremona’ och två långsides Wilsonbåten ’Kolpino’. Två av dessa pråmar, som voro kokslatade, vattenfylldes och sjönk, en propslastad pråm kom i marvatten och en s.k. pråmlada, lastad med gryn från Stokkebyes kvarn, kapsejsade. Åtgärder ha vidtagits för att ta upp de sjunkna pråmarna och bärga ladan.
Ångaren ’Warszawas’ äventyr på Rivöfjord
Att Rivöfjord kan vara en riskabel ankarplats när det blåser orkanartad storm fick engelska ångaren ’Warszawa’ erfara. Ångaren, som inkommit med ammunitionslast för order, låg för ankar uppunder Bockskär. Sjön växer hastigt på Rivöfjorden med dess lätta älvblandade havvatten, och när så vinden hjälper till vad den kan, fordras det duktiga ankargrejor för att hålla fast.
Vid midnattstid började ’Warszawa’ dragga för sina patentankare och när den väl kommit i gång gick det fort undan. Enligt uppgift drev fartyget på den korta tiden av c:a tio minuter över hela fjorden och törnade på nordvästsidan av Kråkskären – på samma plats där många gånger förut ankarliggare på Rivöfjorden drivit i land.
Ångaren gnistade om sin obehagliga situation och såväl Röda bolagets ’Harald’ och ’Ragnar’ som Transatlantics ’Mjörn’ gingo ut för assistans. Även livbåten ’Justus A. Waller’ kom till platsen för att vid behov vara till hands. På grund av den höga sjön var det dock omöjligt för bärgningsångarna att under natten få direkt förbindelse med haveristen. Denne låg och högg mot klipporna, men någon fara för besättningen förefanns dock icke.
Fram på morgonsidan vid halv 6-tiden, då stormen bedarrat, undersöktes ångarens läge. Vattnet hade då fallit ut, så att den låg 3 fot högre än normalt med fören och 2 ½ fot med aktern. I förrummet pejlades c:a 4 fots vatten eljest var ångaren tät, men roder och akterstäv voro skadade.
Befälhavaren har i dag på förmiddagen uppgjort kontrakt med Röda bolaget om bärgningen. Denna har utförts av bärgningsfartygen ’Fritiof’ och ’Harald’.” (Ur: Göteborgs Handels- och Sjöfartstidning 17 november 1923)
Bilden i sidhuvudet visar ”Warszawas” läge på Kråkskären, hämtad ur Göteborgs Handels- och Sjöfartstidning 17 november 1923.