”På tal om undervattensbåtar erinrar en meddelare till Norrk. Tidn. om en dylik konstig farkost, som redan för mer än 20 år sedan gjorde färden från Stockholm till Göteborg för att sedan fortsätta till Frankrike. Båten tillryggalade med egen maskin hela vägen genom sjöarna och kanalerna från vår hufvudstad, kunde sänka sig ända till 40 fot under vattenytan och där gå i 6 timmar med upp till 10 knop. Båten var spolformig och försedd med skorsten och mast, som dock vid behof kunde borttagas, och två propellrar. Enligt hvad en af besättningen berättat för meddelaren af detta, hade man ej känt något obehag under de submarina färderna på såväl Östersjön som Roxen. Annars låg den egendomliga farkosten med sin öfre del en half fot öfver vattenytan. Den ägdes af en engelsman, Garriet, som låtit bygga den å Karlsviks varf vid Stockholm. Båtens vidare öden äro meddelaren obekanta och konstruktionen var en hemlighet. Drifkraften uppgafs vara ånga, som under submarina färder på något sätt magasinerades.” (Ur: Göteborgs Morgonpost 10 december 1904)
Söker man sig bakåt i tiden genom tidningsarkivet finns det en hel del artiklar om undervattensbåtar. Den som stämmer bäst in på berättelsen från 1904 är:
”Undervattens båt. Från Motala skrefs i förrgår till Norrköpings Tidningar: Vid härvarande hamnkaj ligger förnärvarande förtöjd en undervattensbåt af besynnerlig konstruktion, på väg till, som det uppgafs, Göteborg. Den spolformiga båten, som kan sänkas så djupt, att blott en del af skorstenen och luftröret blifva synliga öfver vattnet, är inventerad och förfärdigad vid Palmcrantz berömda verkstad i Stockholm.” (Ur: Göteborgs Handels- och Sjöfartstidning 24 augusti 1883)
Bilden i sidhuvudet visar Sveriges första ubåt, Nordenfelts ubåt, foto från 1883, Digitalt museum.