”Järnvägsstyrelsen har som nämnts hos k. m:t gjort framställning om anläggandet av en huvudverkstad i närheten av Göteborg. I skrivelsen framhålles att den nuvarande huvudverkstaden i Göteborg är synnerligen trång och omodern samt att den ej kan utvidgas. Den kan ej heller beräknas få kvarligga på den plats, där den nu är belägen, under någon längre följd av år.

Härvarande distriktsförvaltning har för ändamålet preliminärt avtalat om inköp av ett markområde i fässberg, strax utanför Mölndal. Området, som utgöres av en triangel av ungefär 0,3 kvkm:s areal är begränsat i väster av allmänna landsvägen från Åbro till Kärra, i söder av Fässbergs fattiggårds ägor samt i öster av landsvägen till Kungsbacka. Styrelsen motiverar sitt preliminära inköp med att området i trakten av Göteborg äro stadda i hastig värdestegring. Kostnaden för markförvärvet beräknas till ungefär 800,000 kr.

De gårdar, som beröras av det preliminära avtalet , äro: Kärra, ägare hr Rudolf Dahlström, nordfjärdingen av Kärra, ägare hr Karl Lindström, Lilla Kråketorp, ägare hrr Axel Andersson och Karl Johansson, Stora Kråketorp, ägare Karl Zackrisons sterbhus, samt Katrineberg, ägare trädgårdsmästare J. Hedberg. På området ligga dessutom Kärra folkskola samt Askim, Västra och Östra Hisings samt Sävedals härads gamla tingshus. Med all sannolikhet komma samtliga byggnader med undantag av Kärra och det gamla tingshuset efterhand att få lämna plats för verkstadens anläggningar.” (Ur: Göteborgs Handels- och Sjöfartstidning 16 oktober 1918)

Bilden i sidhuvudet visar Askims härads gröna tingshus vid Kärra, byggt på 1780-talet. Hämtad från Digitalt museum.