”Boxningen började i Göteborg då exvärldsmästaren Dick Nelson mötte Harry King. Matchen väckte ett visst intresse. Tekniken var fulländad. En neger, Mc Robinsson, stark, smidig och snabb, utmanade Dick och blev utslagen i trettonde ronden. Striden var elegant allt igenom. Intresset ökades. En poliskonstapel från Karlskrona, Bert Andersson, gick en match mot Nelson och visade sig som en värdig representant för det Sverige, som nu skall lära sig. En del folk beredde sig på att rysa åt kolossala råheter. De gingo hem med en suck av lättnad. Det är i alla fall som engelsmännen säga: boxning är en gentlemannasport.

Mer behövdes det inte för att Göteborgsintresset vaknade. Hr Harry King engagerades av Örgryte som tränare. Och allt Örgrytes idrottsfolk ligger i på skarpen, deras fotbollsspelare och deras män i allmän idrott inte just för självförsvarets ädla konst,, men boxningen tränar hela kroppen och nervsystemet. Den ger snabbhet, uthållighet och vaksamhet. Man lär sig andas på ett lättare sätt. Och de, som hålla på, anse boxningen höra till livets nödtorft om vintern för att vara i form på våren.

Våra polismän fingo smak för sporten. De författade en skrivelse till polismästaren, och bara femtio anmälde sig, skulle de få boxhandskar och andra attiraljer och hr Harry King engagerad som tränare. Hundra anmälde sig första dagen, och fler strömmade till eftersom tiden gick. Hr King anställdes omedelbart, och nu tränas det två dagar i veckan. Vi gjorde ett besök i går i polismännens förträffliga gymnastiksal i polishuset vid Nordhemsgatan, då hr King gav anvisningar.

Ur: Göteborgs-Posten 13 oktober 1919

Omkring 150 av Göteborgs konstaplar gå i träning, och de förklara var och en för sig och alla tillsammans, att boxning är en idealisk sport. Vår bäste polisman i tungvikt var formligen förtjust och svor på, att han smälter maten bättre än han någonsin gjort förut. Så att nu är det redan fara värt att arrangera polisöverfall. Och blir det så, att polisen kommer att kommenderas till boxning, så lär det långt ifrån väcka opposition bland konstaplarna.

Troligt är ju att det kommer att gå den vägen. Hr King berättar, att Köpenhamnspolisen kommenderas till boxning i minst sex månader. Kommunen har anställt Dick Nelson som tränare. Och landsortspolisen skickas in till Köpenhamn för att gå igenom en grundlig kurs. När den stipulerade tiden är slut, fortsätta de flesta av lust och böjelse. I England kommenderas polisen till boxning som vår polis till gymnastik. Och i de flesta andra länder är det ungefär likadant. Ty det är ju så, att bråkigt folk inte ger sig i lag med en karl, som de omöjligen kunna komma åt.

Det finns planer på att de tre föreningarna, Kamraterna, Örgryte och polisen, skola anställa hr King gemensamt. Beslut härom kommer att fattas i nästa vecka.” (Ur: Göteborgs-Posten 13 oktober 1919)

I sidhuvudet visas en bild av poliser som tränar boxning, hämtad ur Göteborgs-Posten 13 oktober 1919.