”Det har under senare åren kommit en gammaldags feststämning över sjösättningarna vid Göteborgsvarven, en sådan de gamla kunna förtälja om från segelfartygens glansålder, då den tidens stolta Söderhavsfarare gingo av stapeln under flygande flaggor och klingande spel. Det är också naturligt att glädjen över den svenska skeppsbyggnadskonstens prestationer skall ta sig livligare uttryck, när man nu bevittnar hur det ena stora Oceanfartyget efter det andra löper ut från våra egna stapelbäddar.

Från Götaverkens höga varvskranar svaja i dag åter de blågula dukarne och över flytdockans vallar höjer ’Stockholm’ sitt mäktiga skrov i färgrik flaggskrud. Älven glittrade i sol, när de till dagens två sjösättningar inbjudna vid 11-tiden på förmidagen reste över till varvet. På stapelbädden lyste det rödmönjade skrovet av Svenska Amerika-Mexicolinjens nya motorfartyg ’Stureholm’, som först skulle löpa i sjön, och ett stycke därifrån låg den lilla putsade, på bädden fullt färdigbyggda östersjöångaren ’Wargön’, vilken en halvtimme senare skulle stifta den första bekantskapen med sitt rätta element. /—/

Sjösättningen av Mexicolinjens stora motorfartyg ägde rum kl. 11 och gick med utmärkt precision. Vid bogen var rest en läktare, dekorerad i blågula färger, därifrån dopet förrättades av fru Lisa Mannheimer under traditionella former med följande ord: ’Stureholm vare ditt namn. Må du länge och lyckligt plöja haven till gagn för svensk sjöfart’.

Ögonblicket därpå satte sig det mäktiga skrovet i rörelse. Lugnt och värdigt gled det ut för bädden ner i det solglittrande vattnet, medan stoppkättingarna dunkade sina fanfarer mot stapelbädden. Sjösättningen tog knappt en minut och gick ovanligt jämt och flott.

Ur: Göteborgs Handels- och Sjöfartstidning 8 maj 1919

Meda bogserbåtarna togo hand om ’Stureholm’ och förhalade den in till verkstaden, gjordes ’Wargön’ klar att programenligt löpa av stapeln. Den lilla ångaren stod flaggsmyckad på bädden och erbjöd den ovanliga synen att gå i sjön med eld under pannan och sin ordinarie befälhavare på bryggan. Även denna sjösättning försiggick lugnt och fridfullt. Med bolmande skorsten och flaggorna spelande för vinden gled den ut, hälsad av de kringståendes applåder.” (Ur: Göteborgs Handels- och Sjöfartstidning 8 maj 1919)

Bilden i sidhuvudet visar ’Stureholm’, hämtad ur Göteborgs Handels- och Sjöfartstidning 8 maj 1919.